Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki?

25 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Redakcja

Coraz więcej osób decyduje się podczas remontu łazienki na montaż kabiny prysznicowej zamiast wanny. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Przede wszystkim kabiny natryskowe zajmują znacznie mniej miejsca i sprawdzą się w nawet najbardziej nieustawnych wnętrzach. Poza tym z kabiny korzysta się szybko. W ten sposób nie tylko można w krótkim czasie się odświeżyć, ale i zmniejszyć zużycie wody. Poza tym kabina jest lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o miejsce, które jest urządzone dla osób starszych czy takich z problemami motorycznymi. Niestety często spotkać można się także z tym, że z odpływu prysznica brzydko pachnie. Jeśli chcesz poznać tego przyczyny oraz możliwości zapobiegania nieprzyjemnym zapachom – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Śmierdzi z odpływu prysznica – co dalej?

Tak naprawdę przyczyn, od których śmierdzi z odpływu prysznica jest wiele. Łazienka jest bardzo specyficznym miejscem, w którym okresowo występuje wilgoć sięgająca nawet 70% czy duże wahania temperatury. Są to wręcz idealne warunki do rozwoju grzybów, drobnoustrojów i ogólnie bakterii. Jeśli więc zaczyna brzydko pachnieć spod prysznica, należy bliżej przyjrzeć się wszelkim szczelinom i fugom. Spowodowane jest to nie tylko zresztą zbyt mało skuteczną pielęgnacją, ale także i złą wentylacją. Najlepszym sposobem będzie pozbycie się drobnoustrojów przy pomocy specjalnych środków chemicznych lub domowych. Eksperci w tym celu polecają skorzystać z octu lub z sody oczyszczonej. Wyczyszczenie brodzika preparatem z octu nie tylko sprawi, że pozbędziemy się drobnoustrojów, ale także pomoże usunąć kamień i innego typu zanieczyszczenia.

W celu wykonania preparatu octowego, należy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1. Aby zniwelować mało przyjemny zapach można dodać odrobinę olejku z drzewa herbacianego lub sok z cytryny. Preparat można najpierw nanieść na powierzchnię brodzika i zostawić na 10 – 15 min, po czym dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha.

nieprzyjemny zapach z umywalki

Woda zbierająca się pod brodzikiem przyczyną brzydkiego zapachu z odpływu

W przypadku, gdy śmierdzi z odpływu prysznica, należy sprawdzić także i to, czy nie zbiera się czasem woda tuż pod nim. Niestety jest to także dosyć częsty problem. Woda może zbierać się przez kilka miesięcy, zanim zorientujemy się po zapachu, że jest coś nie tak. Spowodowane jest to nieszczelnością, która znajduje się np. na łączeniu brodzika ze ścianą, wtedy gdy izolacja silikonem została wykonana nieprawidłowo. Pozbycie się wody w takim przypadku nie jest proste i pracochłonne. Trzeba bowiem rozebrać kabinę oraz brodzik, wyczyścić wodę i zamontować ponownie szczelnie wszystkie elementy. Do przyczyn nieprzyjemnych zapachów z odpływu prysznica należy zaliczyć także zapchany syfon czy problemy z rurami.

Więcej porad znajdziesz na stronie: https://www.lazienkiabc.pl/Artykuly/Brzydki-zapach-z-brodzika-jak-sobie-z-nim-radzic-2518.html