Kabina prysznicowa – czym się kierować podczas wyboru?

Kabina prysznicowa – czym się kierować podczas wyboru?

28 stycznia, 2019 Wyłączono przez Redakcja

Chcąc kupić kabinę prysznicową możemy natknąć się na modele, które nie sprawdzą się w każdym wnętrzu. Nie będą bezproblemowe podczas czyszczenia, lub szybko zaczną matowieć. Aby kupić model, który będzie najbardziej optymalny powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także i może przede wszystkim sprawdzić dokładnie parametry techniczne. Doradzamy na co zwrócić szczególną uwagę!

Ochronne powłoki – czy naprawdę są aż tak potrzebne?

W niektórych kabinach widnieje informacja o tym, że posiadają ochronne powłoki. W zależności od producenta mogą się inaczej nazywać. Zadaniem ich jest ochrona przed osadzaniem się zanieczyszczeń. Kabina uzyskuje hydrofobowe właściwości. Krople wody łączą się z sobą i spływając zabierają osady z mydła i inne zanieczyszczenia. W rezultacie powierzchnia pozostaje czysta i wolna od nieestetycznych zacieków. Powierzchnia taka jest niezwykle praktyczna.

Zazwyczaj kabina z nią i bez niej nie różni się zbytnio cenowo. Powłoka przede wszystkim skraca czas czyszczenia. Kabinę wystarczy przetrzeć miękką szmatką i ciepłą wodą. Nie trzeba, a wręcz nie powinno się w tym celu używać agresywnej chemii. W przypadku powłok nakładanych w sposób mechaniczny, można ją zetrzeć. Jeśli nie jest to tylko powłoka powierzchniowa a zmodyfikowane specjalnie szkło – nie musimy się tym martwić. Chociaż i tak ze względu na właściwości powłok, nie jest to konieczne.

Polecany sklep – LazienkiABC – Największy wybór kabin prysznicowych!

kabina prysznicowa

Kwadratowa, półokrągła czy prostokątna?

Jest wiele rodzajów kabin prysznicowych. Ich kształt oraz wielkość zazwyczaj uzależniona jest od wielkości naszej łazienki. W małych łazienkach zazwyczaj znajdują się modele narożne, które to są najbardziej kompaktowe. Do najpopularniejszych należy zaliczyć kabiny półokrągłe czy kwadratowe. Można je wstawić w narożniku i pomimo niezbyt dużych wymiarów zewnętrznych można z nich skorzystać wygodnie. Kabina 80 – 90 cm pozwala na swobodę podczas kąpieli.

Oczywiście są łazienki, w których nawet takie modele się nie sprawdzą. Wielu producentów ma w swojej ofercie kabiny 70 cm. Nie są już tak wygodne, jak te większe, jednak są rozwiązaniem i alternatywą dla zagospodarowania najmniejszych powierzchni.

Jaki wybrać brodzik?

Jest wiele rodzajów brodzików. Kształt i rozmiar ich dobierany jest do kabiny. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie głębokością oraz materiałem z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszych należą te z akrylu. Materiał ten posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest ciepły, a ma to wpływ na nasz komfort. Nie mamy dyskomfortu podczas wchodzenia do kabiny. Akryl jest też bezproblemowy podczas czyszczenia.

Powierzchnia jego nie jest porowata i dlatego wszelkiego typu zanieczyszczenia łatwo się nie osadzają. W razie uszkodzeń mechanicznych można też brodzik wykonany z akrylu łatwo naprawić. Alternatywą dla brodzików akrylowych są te wykonane z konglomeratu. Materiał ten wybierany jest zazwyczaj ze względów estetycznych. Jest cięższy i droższy od brodzików akrylowych, jest także niezwykle wytrzymały.

Przed podjęciem decyzji musimy zdecydować także jaką głębokość ma brodzik. Nowoczesne to te płytkie, wręcz płaskie. Jednak nie dla każdego takie rozwiązanie może okazać się optymalnym. Dlatego decydują się na modele głębsze. Można w nich zrobić chociażby pranie ręczne, a dzieci mają coś na wzór małej wanny.