Wanna czy prysznic – Co lepsze dla osoby starszej?

Wanna czy prysznic – Co lepsze dla osoby starszej?

25 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Redakcja

Osoby, które stoją przed dylematem związanym z remontem łazienki, muszą podjąć wiele często niełatwych decyzji. Jedną z nich jest ta dotycząca wyboru wanny lub kabiny prysznicowej. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy z łazienki mają korzystać osoby starsze, które mogą mieć specyficzne wymagania. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co jest lepsze – wanna czy prysznic dla starszych osób? Koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Wanna – a może kabina prysznicowa w łazience dla seniora?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze wanna czy prysznic dla starszych osób? Nie każda osoba starsza ma problemy z motoryką i tym samym wejście do wanny może nie sprawiać jej żadnych problemów. Zresztą, jeśli osoby te wolą po prostu w łazience mieć wannę można zamontować w jej pobliżu specjalny uchwyt, który ułatwi wchodzenie i wychodzenie z wanny. Do samej wanny można dokupić też specjalne siedzisko oraz wybrać model, który posiada antypoślizgową powierzchnię.

Na rynku znajdują się także wanny, które posiadają specjalne drzwiczki. Drzwiczki nie tylko sprawiają, że wejście do wanny jest bezproblemowe, ale także i że są to modele szczelne. Wanny z drzwiczkami zazwyczaj posiadają specjalnie wyprofilowane wnętrze, zagłówki. Są wykonane z akrylu, czyli materiału, który nie tylko jest estetyczny, ale także i ciepły. Posiada właściwości antyseptyczne i antypoślizgowe. Oczywiście, tak jak w przypadku klasycznych wanien, w pobliżu tych posiadających drzwiczki, także warto jest zamontować uchwyty.

prysznic w łazience

Kabina prysznicowa w łazience dla seniora – najlepszy wybór?

Wielu ekspertów, projektantów, wnętrz, wykonawców, a także i klientów indywidualnych uważa, że lepszym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej w łazience dla seniora. Argumentów za takim wyjściem jest wiele. Do najważniejszych zaliczyć można fakt, że jeśli będzie to kabina typu walk – in, która jest montowana bezpośrednio na podłodze a nie na brodziku, to nie ma żadnych barier podczas wejścia do niej. Można wręcz bez żadnego problemu wjechać do takiej kabiny wózkiem, co jest jej wielkim atutem. Poza tym nawet, jeśli kabina jest osadzona na brodziku, to wejście do niej nie jest problematyczne, nawet jeśli sam brodzik ma kilka centymetrów wysokości.

Poza tym atutem kabin prysznicowych jest fakt, że zajmują one znacznie mniej miejsca, niż wanna. Łazienki nie są pomieszczeniami zbyt dużymi. Dlatego też każdy centymetr wolnej przestrzeni jest w tym wypadku na wagę złota. Korzystając z kabiny prysznicowej zużywa się także mniej wody, niż wtedy, gdy trzeba napełnić nią wannę. Atutem jest także to, że w środku może znaleźć się specjalne siedzisko i deszczownica prócz słuchawki natryskowej. W ten sposób można jeszcze bardziej komfortowo i bezproblemowo korzystać ze strefy natrysku.